pic-journal

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

نویسنده: حمیدرضا عزیزی

دسته بندی: کسب و کار دیجیتال مارکتینگ |

تاریخ: ۳۰-۱۱-۱۴۰۲

چرا به یک مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟ احتمالا شما فردی باشید که قصد اجرای یک کسب‌و‌کار  آنلاین را دارید یا به دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کار فردی خود هستید.

در ادامه مقاله قصد دارم شما را در پیدا کردن راه و چاه این مسیر پرچالش راهنمایی کنم تا بتوانید بهترین بازدهی را تجربه کنید. ابتدا درباره ماهیت دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم تا در ابتدای کار هیچ حفره خالی در ذهنتان شکل نگیرد. سپس درباره این‌که دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه می‌تواند آینده شما را تغییر دهد، صحبت می‌کنیم. ابتدا به چند سوال زیر صادقانه پاسخ دهید: ⇓

آیا شما دارای روحیه کارآفرینی هستید؟  بله ◊   خیر ◊

آیا دائم در اندیشه ارزش آفرینی و ایجاد کسب‌و‌کارهای جدید یا بهبود و تحول یک سازمان‌ هستید؟  بله ◊   خیر ◊

آیا شما در حال تلاش برای یافتن راه‌های جدید به منظور کنار گذاشتن روش‌های قدیمی و منسوخ‌شده در مسیر پیشبرد کسب‌و‌کار خود هستید؟ بله ◊   خیر ◊

و آیا شما فردی با روحیه خلاق و کارآفرین هستید؟  بله ◊   خیر ◊

اگر به هر یک از این سوالات بالا پاسخ “بله” دادید، به جمع ما خوش آمدید دوست عزیز!

 

از کجا شروع کنیم؟

گام اول همیشه دشوارترین گام است. ایجاد ایده‌های کاملا جدید کسب‌و‌کار ممکن است وظیفه‌ای دلهره‌آور به نظر برسد. اگر استارت‌آپ باشید، در دلتان امید دارید که شرکتتان به شرکت بزرگی در آینده تبدیل شود. ولی باید جرئت پا پیش گذاشتن داشته باشید.

برای ساختن و پرداختن چشم‌اندازی که به سرلوحه کارتان تبدیل شود، باید شروع به طراحی آنچه در ذهن خود دارید و خلق ایده‌های جدید کنید. تیمی جمع کنید و به آن‌ها قدرت طراحی دهید. این به معنی کنار هم قرار دادن انرژی، لذت، خلاقیت و بلندپروازی است. در شروع مسیر رویاهای بزرگی داشته باشید و نگران وظیفه هر روزه خود نباشید.

•به باورهایتان وفادار باشید. اگر این کار را نکنید، چطور می‌توانید انتظار داشته باشید بقیه این کار را برای شما انجام دهند؟

 

دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یکی از حوزه‌های بازاریابی می‌باشد که این روزها برسر زبان‌ها افتاده و بر بستر اینترنت رخ می‌دهد . به طور کلی دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده گسترده از تاکتیک‌های دیجیتالی و کانال‌هایی برای ارتباط با مشتریان در فضای مجازی و آنلاین است که ابزارهای مورد استفاده نظیر شبکه‌های اجتماعی(Social Networks) و ابزارهای آنالیز سمت دیجیتال می‌باشند.

در دیجیتال مارکتینگ، کسب‌وکارها از تکنیک‌ های مختلفی مانند محتوای ارزشمند، تبلیغات هدفمند، ایمیل مارکتینگ، سئو (Search engine optimization) و استراتژی‌ های دیگر برای ارتقاء حضور آنلاین خود استفاده می‌کنند. هدف اصلی این فرآیند، جذب بیشتر در زمینه‌های دیگر برای کسب‌وکار و افزایش فروش و درآمد از آن‌ها است.

دیجیتال مارکتینگ

مظالب پیشنهادی: اهمیت برندینگ در کسب و کار شما

 

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ” به عنوان بازاریاب بسیار با تجربه با مهارت‌های پیشرفته در فناوری‌های دیجیتال شناخته می‌شود که به دیگران مشاوره‌هایی در زمینه کسب‌و‌کار می‌دهد. علاوه بر این، مشاوران در پیشرفت کانال‌های بازاریابی دیجیتال و فناوری بازاریابی کمک می‌کنند. معمولا افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ  فعالیت دارند نیز مشاوره‌ی بازاریابی دیجیتال ارائه می‌دهند. اگر شما نیاز به استراتژي و برنامه ریزی برای پیش بردن مراحل رشد کسب‌و‌کار خود دارید، می‌توانید با مشاوران کاربلد در این زمینه مشورت کنید.

تعریف مشاوره دیجیتال مارکتینگ طی سال‌ها در حال تغییر بوده است. یکی از دلایل اصلی این تغییر، گسترش گسترده فناوری و شبکه های اجتماعی می‌باشد. در نتیجه، روش‌ شناسایی بازاریابی و برنامه‌های کاربردی تحت تأثیر قرار گرفت و کانال‌های دیجیتال شروع به ظهور کردند که جایگزین کانال‌های رسانه‌ای سنتی شدند. بزرگترین ارزش مشاوره دیجیتال مارکتینگ ایجاد تغییر در بخش بازاریابی به تعیین اهداف استراتژیک جدید و برنامه بهینه‌سازی کانال‌های بازاریابی دیجیتال است.

این تغییر، نسل جدیدی از بازاریاب‌های دیجیتال را به ارمغان آورد که بازاریابی را تغییر شکل دادند تا با انقلاب رسانه‌های اجتماعی همگام شوند. علاوه بر این، تجربه آنلاین و عادات خرید در مرکز این تغییر بوده است و رفتار مصرف‌کننده نیز در حال دگرگونی است.

برای فعالیت در حوزه مارکتینگ باید مهارت بالایی در حوزه تجزیه و آنالیز داده‌ها داشته باشید. ارزیابی میزان موفقیت استراتژی‌های پیاده‌سازی شده و تلاش برای بهبود آن‌ها، یکی از مهارت‌هایی است که هر شخص فعال در دیجیتال مارکتینگ باید آن را دارا باشد.

مزایای مشاوره دیجیتال مارکتینگ

شناخت فرصت ها

افزایش صعودی راندمان

مدیریت زمان و هزینه

افزایش اثربخشی

کاهش هزینه اجرایی

بازدهی بیشتر در تبلیغات رسانه‌ای

تشکیل اتاق فکری

وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ

مشاور دیجیتال مارکتینگ بهترین راهکارها برای ورود به بازار دیجیتال را ارائه می‌دهد و برند شما را تقویت می‌کند.

  • ارائه طرح رشد

از موارد مهمی که یک مشاور دیجیتال مارکتینگ باید آموخته باشد، ارائه طرح‌های سازمان‌ دهی شده در جهت رشد صعودی و برآیند رو به رشد است. از آن جایی که صنعت دیجیتال مارکتینگ همواره در حال تغییر و تحول است، فرد حاضر و واقف به در این حوزه باید فردی انعطاف‌پذیر نسبت به تغییرات روشن باشد.

  • بررسی و آنالیز جامع

آناکاوی یا تجزیه‌ و تحلیل موارد لازم از ضروریت فرد مشاور در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌باشد.

  •  طرح‌ریزی پلن‌ رسانه‌های دیجیتال

تعیین اهداف روشن برای برنامه رسانه‌ای شما بسیار مهم است. این اهداف باید منعکس کننده درک دقیقی از آخرین روندهای رسانه‌ای و تغییرات در رفتار مخاطبان باشد و اطمینان حاصل کند که کمپین های بازاریابی شما مرتبط و موثر خواهند بود. طرح‌ریزی پلن‌های دیجیتالی باید دارای یک راهبرد موثر باشند تا یک نتیجه مطلوب از خود به نمایش بگذارند. یکی از وظایف مشاوران دیجیتال مارکتینگ طرح پلن‌ها و برنامه‌هایی قدرتمند در راستای هر کسب‌و‌کار است.

  • تعیین استراتژی‌ها

تدوین استراتژی به شما کمک می‌کند تا راهبردی درست و جامع  برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید. با انجام این فرآیند، شما به طور دقیق‌تری می‌توانید به تحلیل نقاط قوت و ضعف مسیر خود بپردازید، فرصت های جدید را شناسایی و به خطراتی که ممکن است باعث ایجاد اختلال برای شما شوند، دسترسی پیدا کنید. با داشتن یک استراتژی درست، شما می‌توانید در انتخاب مسیر و تصمیم گیری‌های صحیح کمک بیشتری به خودتان کنید که این فرآیند باید به یک مشاور در زمینه دیجیتال مارکتینگ سپرده شود تا استراتژی مسیر شما با اهدافتان هم‌سو باشد.

  • گزارش‌گیری و ارزیابی عملکرد

گزارش و پیگیری‌های لازم جهت رشد، یکی از بخش‌هایی است که یک مشاور دیجیتال به صورت مداوم پیگیری می‌کند.

  • افزایش اثربخشی

مشاور دیجیتال مارکتینگ دقیقا می‌داند چگونه به افزایش تاثیر تصمیم‌های بازاریابی کمک کند، چالش های کسب و کار را تشخیص و بهترین عملکرد را جهت رشد یک کسب و کار داشته باشد.

  • خلق نوآوری و ایده‌های جدید

روش‌ها و تکنیک‌هایی که با خلاقیت‌ و استراتژی‌های علمی خلق می‌شوند، نه تنها در مورد خلق ایده برای کارآفرینی، بلکه در حل بسیاری از مسائلِ مطرح شده در زمینه‌ی کسب و کار، به شما کمک می‌کنند تا بهترین مسیر را انتخاب و پیش ببرید.

  • شناسایی موانع

شما در هر زمینه‌ای از بازارکار فعالیت داشته باشید، شناخت موانع و چالش‌ها از مهم‌ترین قدم‌هایی می‌باشند که نباید فراموش شوند. به همین دلیل آشنایی اصولی با چالش‌های این حوزه می‌تواند کارتان را ساده‌تر کرده و امید فراوانی به ادامه مسیر به صورت استاندارد به شما دهد.

  • واکاوی به صورت مداوم

فرد مشاور باید همواره واقف به تغییرات و چالش‌های مسیر بوده؛ زیرا این دگرگونی در بستر دیجیتال طبق سلیقه و خواسته کاربران تغییر می‌کند و این تحول به عوامل زیادی مرتبط است.

چرا نقش مشاور دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها مهم می‌شود؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ دانش شما را در زمینه‌های دیجیتال افزایش می‌دهد. جذب یک متخصص بازاریابی دیجیتال، کسب دانش پیشرفته و تجربه فنی می‌تواند دلیل اصلی نیاز شرکت‌ها به مشاور حرفه‌ای باشد. مشاوران در زمینه‌های حیاتی و بسیار پیشرفته مانند بهینه‌سازی کانال‌های مالی، تبلیغات برنامه‌ای، استراتژی رسانه‌های اجتماعی، اتوماسیون بازاریابی و کمپین‌ها شما را یاری می‌کنند.

کلام آخر

مشاوره دیجیتال مارکتینگ در اصل یکی از شاخه‌های مشاوره می‌باشد. می‌توان انتظار داشت در سال‌های پیش رو استفاده از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک راهبرد کلیدی در دستور کار برندهای موفق و دارای چشم‌انداز قرار خواهد گرفت.

 


حمیدرضا عزیزی هستم کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی بین الملل، موسس و مدیرعامل آژانس دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات بعلاوه، با بیش از 13 سال سابقه در حوزه‌های مشاوره دیجیتال مارکتینگ، کسب‌و‌کار و تبلیغات. راهکارهای سفر به اهداف کسب‌و‌کار را به شما ارائه می‌دهم و به‌صورت منظم و مداوم در پیاده‌سازی آن‌ها همراهتان خواهم بود.

حمیدرضا عزیزی مشاوره دیجیتال مارکتینگ

 

از صفر تا صد رشد کارو‌کسب شما در فضای دیجیتال در کنارتان هستم.

برای آغاز یک کسب و کار قدرتمند می‌توانید جهت مشاوره با من در تماس باشید.

راه‌های ارتباطی من
باید بگویم که بله! برندینگ جزو اصلی‌ترین بخش دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود و حسی که هنگام شنیدن برند شما در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد را مشخص می‌کند. اینکه در ذهن مخاطب خود چگونه ظاهر شوید در دنیای مجازی امری حیاتی به حساب می‌آید.
دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است کسی مشاوره تحول دیجیتال را به عنوان یک انتخاب شغلی در نظر بگیرد. اولین دلیل می‌تواند تقاضای بالا باشد. تحول دیجیتال یک زمینه به سرعت در حال رشد است و تقاضای زیادی برای مشاوران ماهر وجود دارد که می‌توانند به کسب‌وکارها کمک کنند تا در این چشم‌انداز پیچیده حرکت کنند. با توجه به این تنوع و گستردگی فرصت‌های شغلی به عنوان یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ، هر فرد می‌تواند با توجه به مهارت‌ها، علایق و تجربه خود، مسیر خود را در این زمینه پیدا کند.
مشاوره دیجیتال مارکتینگ به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌شود.
مقالات مرتبط

آموزش های دنیای مارکتینگ و بیزنس به صورت متن

بیشتر
تصاویر مجله
کسب و کار دیجیتال مارکتینگ |
مشاوره دیجیتال مارکتینگ

چرا به یک مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟ احتمالا شما فردی باشید که قصد اجرای یک کسب‌و‌کار  آنلاین را دارید یا به دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کار...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *